Úvod Dna

Dna

Onemocnění Dna (arthritis urika), lidově nazývané nemoc králů, pakostnice či podagra, postihuje asi desetinu populace, většinou muže. Jedná se o metabolické onemocnění, k němuž mohou vést i genetické (dědičné) vlohy. Organismus nemocného dnou není schopen v potřebné míře odbourávat puriny, které se vyznačují nadměrnou tvorbou kyseliny močové. Je to způsobeno nedostatečnou produkcí trávicího enzymu urikázy, který oxiduje těžce rozpustnou kyselinu močovou. Pokud není tato kyselina rozpuštěna, nebo-li přeměněna na rozpustnou látku, nemůže být vyloučena ledvinami z těla ven. Jde tedy o poruchu metabolického systému organismu.

Vysoká koncentrace kyseliny močové v krvi způsobuje krystalizaci této látky v kloubech a jiných tkáních. Krystaly utvořené z kyseliny močové mají jehličkovitý tvar, pronikají do málo prokrvených tkání (např. kloubů), ve kterých uvíznou a svým ostrým hrotem se do nich zabodávají. Nejčastějším místem tzv. dnavých tofů jsou malé klouby na dolních i horních končetinách, místy i ramenní kloub apod. Poškozeným místem může být i ušní lalůček. U některých lidí může dojít k tvorbě močových kamenů, u jiných k dnavým záchvatům, tedy k zánětům kloubů, které jsou velmi bolestivé.

Proč se říká dně nemoc králů či nemoc bohatých?

Tento název souvisí s rizikovými faktory stravování. Je to nadměrná konzumace masa a alkoholu, kterou si v dřívějších dobách mohly dopřát jen určité vrstvy lidí. V dnešní době, zvláště v tzv. civilizovaných oblastech, kde je dostupnost rizikových potravin snadná, může nemoc dna zasáhnout prakticky kohokoliv, zejména má-li k tomu dědičné sklony.

Ostatní názvy se odvozují od určité formy dny podle místa ukládání krystalů kyseliny močové a místa vzniku záchvatů, např. zánět kloubů na nohou (zejména palce) se nazývá podagra, zánět kloubů na rukou chiragra,a v rameni omagra.

Jaké má dna příznaky?

Příznaky se liší podle stádia onemocnění:

  • asymptomatická hyperurikémie - postižený je bez jakýchkoliv příznaků a má pouze zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi
  • akutní záchvat dny – zde dochází k velké citlivosti a bolestivosti kloubu, které signalizují zánět. Kloub napuchne, zčervená, kůže na něm je napnutá a lesklá. Bolest přináší sebemenší dotek postiženého kloubu. Zpravidla je prvním napadeným kloubem palec u nohy, nicméně není vyloučeno, že dojde k zánětu jiných kloubů, rukou i nohou.
  • interkritické období – je to období, které následuje po akutním dnavém záchvatu. Pacient je většinou bez obtíží, zdá se být vyléčen. Toto klidové období může trvat půl roku, někdy až dva roky.
  • chronická tofózní dna – v tomto stádiu dochází k dlouhodobému ukládání uzlovitých ložisek krystalků kyseliny močové (tzv. tofů) do kloubní chrupavky a okolí kloubu. Místy se může ukládat i v měkkých tkáních, které se špatně prokrvují, např. v ušních lalůčcích. Je to stadium, kdy dochází k postižení funkce kloubu a degeneraci. Ve vyjímečných případech dojde k protržení kůže a k hustému křídově bílému výtoku.

Léčba dny

Zjistí lékař vyštřením moči a krve, že má nemocný dnu, učiní patřičné kroky.V každém případě prvním krokem k léčbě dny je úprava stravování a životního stylu. Lékař nemocného seznámí s dietou, kterou by měl dodržovat, s vhodnými i rizikovými potravinami.

Poté mu předepíše léky dle stádia nemoci a výsledku vyšetření. Většinou se jedná o léky na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi, případně na podporu jejího vylučování z organismu. Někdy se podávají léky na úpravu ph moči, aby se zabránilo tvorbě močových kamínků. Užívání léků tzv. diuretik se nedoporučuje, zvyšují koncentraci kyseliny močové v krvi.

V akutním stádiu se podávají léky, které zastavují zánět, příp. antirevmatika a analgetika.

Při bolestech je dobré opakovaně postižené místo ledovat, chladit.

Úlevu mohou přinést i přírodní produkty, alfala (vojtěška), aloe, lopuch, ale i pravidelná konzumace třešní.

I po pominutí akutního stavu je nutné dodržovat přísnou dietu a nepít alkohol, zejména pivo a červené víno.

Jaké jsou rizika onemocnění dnou?

  • Dědičnost
  • Přílišná konzumace masa, hlavně vnitřností a alkoholu
  • Špatný pitný režim
  • Nadváha a nedostatek pohybu
  • Dlouhodobé užívání diuretik

Jaké jsou komplikace dny?

Při nesprávném léčení dny, zanedbání a nedodržování diety může dojít:

  • K úplné degeneraci kloubu a ztrátě jeho funkce
  • Vzniku ledvinových kamenů a kolice
  • K jiným metabolickým poruchám (cukrovce, obezitě, zvýšené hladině cholesterolu)
  • Vysokému tlaku a onemocnění oběhového systému


Další informace o neurologickém onemocnění parkinsonova choroba najdete na Parkinsonova choroba.cz .
Vše o bolestech zad, krku a páteře najdete na Krční páteř.

Dieta při dně

Dieta při onemocnění dnou by se měla zaměřit hlavně na udržování určité rozumné váhy, dodržování pitného režimu, častého pohybu, a výběru správných potravin k jídlu a pití.

 

Nevhodné potraviny:

  • Jde zejména o potraviny s vysokým obsahem purinů. Maso, hlavně z mladých zvířat, vnitřnosti (ledvinky, mozeček, plíce, slezina, kostní morek, krev), drobné ryby (sardinky, ančovičky, sardelová pasta, očka, šproty, rybí konzervy, nakládané ryby) masové extrakty ( koncentráty, maggi, masox, sojovka apod.), uzeniny.
  • obilniny (celozrnné výrobky, kynuté těsta)
  • luštěniny (hrách, čočka)
  • Zelenina (špenát, reveň, červená řepa, kapusta, česnek)
  • Živočišné tuky a bílkoviny ( plísňové a tučné sýry)
  • Ostatní (čokoláda, kakaový prášek, silné kakao a čaj, čokoláda, marcipán, ostré koření, hořčice)
  • Alkohol (pivo, červené víno)

 

Doporučené potraviny:

  • ovocné šťávy a limonády (čerstvé neslazené džusy, kromě brusinkového)
  • Zdravé tuky (rostlinné a za studena lisované)
  • Mléčné výrobky, zelenina ovoce (nízkotučné sýry a jogurty, zakysané výrobky, mrkev, celer, brambory, banány, třešně, pomeranče, kiwi, datle, kokos, avokádo, hrozinky)
  • Tmavé i bílé pečivo, hnědá rýže

Ostatní potraviny, které tu nejsou uvedené jsou méně vhodné a smí se konzumovat jen občas a v rozumných dávkách.

Závěr

Každý z nás by se chtěl někdy cítit jako král. O dnu, nemoc králů však jistě nikdo nestojí. Proto se vyplatí jíst a pít s rozumem, aby nám zdraví vydrželo a abychom se nemuseli potýkat s tak nepříjemnou, bolestivou a doživotní chorobou jakou dna určitě je.

 


Diskuse (137 komentářů)

anu212, (20. 02. 2012 15:41) Reagovat
Ahojte, máte ochorenie dna, alebo niekto blízky?,? Chcela by som vás poprosiť o vyplnenie dotazníka, veľmi by mi to pomohlo. Potrebujem to k diplomovke. Ak by ste boli tak láskavy, napíšte mi na email (anu212@azet.sk) ja by som Vám poslala dotazník a obratom by ste mi ho poslali naspäť. Vopred Vám všetkým ďakujem za pomoc.
robo, (16. 03. 2012 16:13) Reagovat
Ahojte mám 38r,včera mi na základe výsledkov odberu krvi diagnostikovali DNA, prvé problémi s kotníkom som mal asi pred 5 rokmi asi tak raz za rok som mal na tri dni o zábavu postarane. Posledný rok to bolo horšie kotník mi opuchol 4X. Do tejto doby mi to liečili ako zápal. Nevie mi niekto poradiť či je lepšie dodržiavať od začiatku prísnu dietu alebo je lepšie zostať u pestrej stravi a strážiť si len maximálný denný príjem purinov/deň. Ďakujem.
robo, (16. 03. 2012 22:43) Reagovat
Ahojte, do pozornosti http://www.egis.sk/files/dl/milurit_dna.pdf
Luděk, (07. 04. 2012 10:48) Reagovat
Nikde jsem nezjistil použitelnost octa nebo octových zálivek.Věděl by někdo,kolik purinů je v octu a zda vadí třeba kyselé okurky?
Luděk, (07. 04. 2012 10:53) Reagovat
Nikde jsem nenašel kolik purinů má ocet a zda je možno užívat zálivku na salát nebo jíst nakládané okurky.Ví někdo o tom něco?
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Dna nemoc.cz
Kontakty